JANUARY 2019

Results Coupe freestyle Atlantique (Fra) :

 

Speed Men : Menet-Chao Paul (Fra)

Speed Women : Autin Bettina (Fra)

Free Jump Men : Tongazara Iborahimo (Fra)

Free Jump Women : Simon Emmy (Fra)

Results Coupe freestyle Atlantique (Fra)
Pornichet, France, 13 January 2019
Final Results Coupe Freestyle Atlantique
Adobe Acrobat Document 190.4 KB

Results Warsaw Freestyle Cup 2019 (Pol) :

 

Battle Men : Wieczorek Tomasz (Pol)

Battle Women : Najda Patrycja (Pol)

Speed Men : Tomaka Konrad (Pol)

Speed Women : Najda Patrycja (Pol)

Slides Men : Martsenyuk Aleksey (Ukr)

Slides Women : Jarosińska Aleksandra (Pol)

Jump Men : Miś Kacper (Pol)

Jump Women : Tęczar Justyna (Pol)

Results Warsaw Freestyle Cup 2019 (Pol)
Warsaw, Poland, 19 - 20 January 2019
Final Results Warsaw Freestyle Cup 2019,
Adobe Acrobat Document 189.6 KB

Results Yamakasi 2019 (Fra) :

 

Speed Mixed : Morin Theo (Fra)

Classic Mixed : Langevin Isaline (Fra)

Results Yamakasi 2019 (Fra)
Bressuire, France, 20 January 2019
Final Results Yamakasi 2019, Bressuire,
Adobe Acrobat Document 175.5 KB

Results Challenge Breizh Roller Freestyle (Fra) 

 

Speed Men : Le Gac Gaetan (Fra)

Speed Women : Hernandez Laurine (Fra)

 

Results Challenge Breizh Roller Freestyle (Fra)
Lesneven, France, 27 January 2019
Final Results Challenge Breizh Roller Fr
Adobe Acrobat Document 178.4 KB

FEBRUARY 2019

Results Winter Wheels Games (Fra) :

 

Speed Men : Fort Yohann (Fra)

Speed Women : Moreno Laurine (Fra)

Free Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Free Jump Women : Sauget Maxence (Fra)

Results Winter Wheels Games (Fra)
St Médard en Jalles, France, 2 - 3 February 2019
Final Results Winter Wheels Games, St Me
Adobe Acrobat Document 190.4 KB

Results Free Graves Style (Fra) :

 

Speed Men : Dayries Ethan (Fra)

Speed Women : Castanheira Aude (Fra)

Classic Mixed : Blin Alexis (Fra)

Battle Mixed : Blin Alexis (Fra)

Free Jump Mixed : Pletan Samuel (Fra)

Results Free Graves Style (Fra)
Gradignan, France, 9 - 10 February 2019
Final Results Free Graves Style, Gradign
Adobe Acrobat Document 182.9 KB

Results JP The Boss (Fra) :

 

Speed Men : Escarpe Jeremy (Fra)

Speed Women : Hernandez Laurine (Fra)

Free Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Free Jump Women : Gourvenec Naomi (Fra)

Results JP The Boss (Fra)
Roscoff, France, 23 - 24 February 2019
Final Results JP The Boss, Roscoff, Fran
Adobe Acrobat Document 193.0 KB

MARCH 2019

Results Roll in Brest II (Fra) :

 

Speed Men : Le Gac Gaetan (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

Battle Mixed : Lecomte Marie (Fra)

Free Jump Men : Dubreuil Maxime (Fra)

Free Jump Women : Gourvenec Naomi (Fra)

Results Roll in Brest II (Fra)
Brest, France, 9 - 10 March 2019
Final results Roll in Brest II, Brest, F
Adobe Acrobat Document 188.8 KB

Results Glisse Contest Slalom (Fra) :

 

Speed Men : Moreno Benjamin (Fra)

Speed Women : Moreno Laurine (Fra)

Battle Mixed : Granjon Zoe (Fra)

Free Jump Men : Leleu Eliott (Fra)

Free Jump Women : Simon Touroumire Eva (Fra)

Results Glisse Contest Slalom (Fra)
St Médard en Jalles, France, 9 - 10 March 2019
Final results Glisse Contest Slalom, St
Adobe Acrobat Document 188.4 KB

Results Copa Freestyle Slalom Ecuador 2019 (Ecu) :

 

Battle Mixed : Limon Bustamante Sebastien (Per)

Speed Men : Arroyo Jhosla (Per)

Speed Women : Concha Annie (Per)

Slides Men : Quevedo Bernardo (Ecu)

Slides Women : Cordova Anghela (Ecu)

Jump Men : Brito Tinoco Paulo Roberto (Bra)

Jump Women : Viteri Jeanina (Ecu)

 

Results Copa Freestyle Slalom Ecuador 2019 (Ecu)
Quito, Ecuador, 16 - 17 March 2019
Final results Copa Freestyle Slalom Ecua
Adobe Acrobat Document 227.5 KB

Results Sud Ouest Freestyle Cup (Fra) :

 

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Zanette Laura (Fra)

Classic Mixed : Radanovics Sabine (Fra)

Free Jump Men : Baert Alexis (Fra)

Free Jump Women : Corcinos Elodie (Fra)

Results Sud Ouest Freestyle Cup (Fra)
Colomiers, France, 16 - 17 March 2019
Final Results Sud Ouest Freestyle Cup, C
Adobe Acrobat Document 187.7 KB

Results Roll'Euskadi (Fra) :

 

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Bouquet Alix (Fra)

Free Jump Mixed : Pletan Samuel (Fra)

Results Roll'Euskadi (Fra)
Anglet, France, 23 - 24 March 2019
Final Results Roll'Euskadi, Anglet, Fran
Adobe Acrobat Document 182.6 KB

Results Sammy Speed Riding (Fra) :

 

Free Jump Men : Brocard Andrew (Fra)

Free Jump Women : Faria Ornella (Fra)

Results Sammy Speed Riding (Fra)
Quimper, France, 24 March 2019
Final results Sammy Speed Riding, Quimpe
Adobe Acrobat Document 176.4 KB

Results Lyon Roller Freestyle Contest (Fra) :

 

Speed Mixed : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Classic Mixed : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Free Jump Mixed : Petitcollin Florian (Fra)

Results Lyon Roller Freestyle Contest (Fra)
Lyon, France, 30 - 31 March 2019
Final-results-Lyon-Roller-Freestyle-Cont
Adobe Acrobat Document 180.7 KB

Results Acrocéan (Fra) :

 

Classic Men : De Galassus Titouan (Fra)

Classic Women : Landrin Zoe (Fra)

Battle Men : Nicolao Ambroise (Fra)

Battle Women : Landrin Zoe (Fra)

Speed Men : Menard Remy (Fra)

Speed Women : Moreno Laurine (Fra)

Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Jump Women : Simon Touroumire Eva (Fra)

Results Acrocéan (Fra)
Pornichet, France, 30 - 31 March 2019
Final Results Acrocéan, Pornichet, Fran
Adobe Acrobat Document 204.2 KB

APRIL 2019

Results Carballiño Spanish Slalom Series (Esp) :

 

Classic Men : Guirao Capistany Carlos (Esp)

Classic Women : Garcia Patino Alba (Esp)

Slalom Pair : Peña Bes Miguel / Royo Martinez Paula (Esp)

Battle Men : Garcia Vilar Christian (Esp)

Battle Women : Fatmi Garcia Miriam (Esp)

Speed Men : Salazar Cazorla Pedro (Esp)

Speed Women : Banuls Garcia Mireia (Esp)

Slides Men : San Honorio Calabuig Abel (Esp)

Jump Men : Masanes Tubilla Nil (Esp)

Jump Women : Peix Del Río Ana (Esp)

Results Carballiño Spanish Slalom Series (Esp)
Carballiño, Spain, 6 - 7 April 2019
Final results Carballiño Spanish Slalom
Adobe Acrobat Document 190.1 KB

Results Season Opening 2019 (Ger) :

 

Battle Women : Schmidtke Mira (Ger)

Speed Men : Massing Luc (Fra)

Speed Women : Sonnenschein Pia (Ger)

Results Season opening 2019 (Ger)
Schiffweiler, Germany, 6 - 7 April 2019
Final Results Season opening, Schiffweil
Adobe Acrobat Document 170.9 KB

Results Plabroller Challenge (Fra) :

 

Speed Mixed : Le Gac Gaetan (Fra)

Results Plabroller Challenge (Fra)
Plabennec, France, 7 April 2019
Final Results Plabroller Challenge, Plab
Adobe Acrobat Document 177.0 KB

Results Besançon Roller Challenge (Fra) :

 

Speed Men : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Speed Women : Perrot lucie (Fra)

Classic Men : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Classic Women : Perrot lucie (Fra)

Free Jump Men : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Results Besançon Roller Challenge (Fra)
Besançon, France, 7 April 2019
Final Results Besançon Roller Challenge
Adobe Acrobat Document 181.9 KB

Results Wheels Médoc Games (Fra) :

 

Battle Mixed : Deniaud Ethan (Fra)

Speed Men : Fort Yohann (Fra)

Speed Women : Bouquet Alix (Fra)

Free Jump Men : Ney Alexandre (Fra)

Free Jump Women : Simon Touroumire Eva (Fra)

Results Wheels Médoc Games (Fra)
Arsac, France, 13 - 14 April 2019
Final results Wheels Médoc Games, Arsac
Adobe Acrobat Document 188.8 KB

Results Big Battle Buenos Aires (Arg) :

 

Battle Men : Miranda Cristian Alberto (Chi)

Battle Women : Lema Paula (Arg)

Slides Mixed : Sykes Mariano (Arg)

Results Big Battle Buenos Aires (Arg)
Buenos Aires, Argentina, 14 April 2019
Final Results Big Battle Buenos Aires, B
Adobe Acrobat Document 172.7 KB

Results Czech Slalom Series (Cze) :

 

Battle Men : Wieczorek Tomasz (Pol)

Battle Women : Václavíčková Lucie (Cze)

Classic Mixed : Wieczorek Tomasz (Pol)

Free Jump Mixed : Jakubek Jan (Cze)

Results Czech Slalom Series (Cze)
Olomouc, Czech Republic, 13 April 2019
Final Results Czech Slalom Series, Olomo
Adobe Acrobat Document 178.5 KB

Results Slalom Cup Gdl 2019 (Mex) :

 

Battle Men : González Cortés Carlos Hildiberto (Mex)

Battle Women : Villavicencio Sandoval Carolina (Mex)

Speed Men : Bátiz López Ricardo (Mex)

Speed Women : Villavicencio Sandoval Carolina (Mex)

Classic Men : Bátiz López Ricardo (Mex)

Classic Women : Villavicencio Sandoval Carolina (Mex)

Jump Men : Poucel Méndez Génesis (Mex)

Jump Women : Hernandez Colín Cecilia (Mex)

Results Slalom Cup Gdl 2019 (Mex)
Guadalajara, México, 19 - 20 April 2019
Final Results Slalom Cup Gdl 2019, Guada
Adobe Acrobat Document 335.3 KB

Results Wheel in Tours 4 (Fra) :

 

Battle Men : Menard Remy (Fra)

Battle Women : Landrin Zoe (Fra)

Speed Men :  Menard Remy (Fra)

Speed Women : Castanheira Aude (Fra)

Classic Men : De Galassus Titouan (Fra)

Classic Women : Landrin Zoe (Fra)

Jump Mixed : Dubreuil Maxime (Fra)

Slides Mixed : Brillaud Ronan (Fra)

Results Wheel in Tours 4 (Fra)
Tours, France, 27 - 28 April 2019
Final Results Wheel in Tours 4, Tours, F
Adobe Acrobat Document 188.2 KB

MAY 2019

Results Acrocool (Fra) :

 

Speed Mixed : Autin Bettina (Fra)

Battle Men : Prezeau Benoit (Fra)

Battle Women : De Voort Albane (Fra)

Results Acrocool (Fra)
Thouars, France, 1 May 2019
Final Results Acrocool, Thouars, France
Adobe Acrobat Document 180.1 KB

Results LigneRoll's Spring Cup 2 (Fra) :

 

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Hernandez Laurine (Fra)

Free Jump Men : Brocard Andrew (Fra)

Free Jump Women : Simon Emmy (Fra)

Results LigneRoll's Spring Cup 2 (Fra)
St Gilles Croix de Vie, France, 4 - 5 May 2019
Final Results LigneRoll's Spring Cup 2,
Adobe Acrobat Document 204.2 KB

Results Freeride Atlacomulco (Mex) :

 

Slides Men : Baron Segura Brayan (Mex)

Slides Women : Moreno Osornio Natalia (Mex)

Free Jump Men : Poucel Méndez Génesis (Mex)

Free Jump Women : Hernandez Colín Cecilia (Mex)

Results Freeride Atlacomulco (Mex)
Atlacomulco, Mexico, 4 May 2019
Final Results Freeride Atlacomulco, Atla
Adobe Acrobat Document 178.1 KB

Results BugStyleCup (Fra) :

 

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Bouquet Alix (Fra)

Free Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Free Jump Women : Simon Touroumire Eva (Fra)

Results BugStyleCup (Fra)
St Médard en Jalles, France, 11 - 12 May 2019
Final Results BugStyleCup, St Médard en
Adobe Acrobat Document 189.6 KB

Results Freestyle Slalom Kętrzyn 2019 (Pol) :

 

Battle Men : Wieczorek Tomasz (Pol)

Battle Women : Jagielska Karolina (Pol)

Speed Men : Wieczorek Tomek (Pol)

Speed Women : Teczar Justyna (Pol)

Slides Men : Kotormus Roman (Pol)

Slides Women : Jarosińska Aleksandra (Pol)

Jump Men : Brzeziński Grzegorz (Pol)

Jump Women : Tęczar Justyna (Pol)

Results Freestyle Slalom Kętrzyn 2019 (Pol)
Kętrzyn, Poland, 18 - 19 May 2019
Final Results Freestyle Slalom Kętrzyn
Adobe Acrobat Document 183.6 KB

Results Roll'in Dole (Fra) :

 

Speed Men : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Speed Women : Perrot Lucie (Fra)

Classic Men : Vu Van Kha Vincent (Fra)

Classic Women : Tournier Marion (Fra)

Free Jump Mixed : Petitcollin Florian (Fra)

Results Roll'in Dole (Fra)
Dole, France, 19 May 2019
Final results Roll'in Dole, Dole, France
Adobe Acrobat Document 178.7 KB

Results TSX (Fra) :

 

Free Jump Men : Brocard Andrew (Fra)

Free Jump Women : Petrow Charlotte (Fra)

Results TSX (Fra)
Thouars, France, 19 May 2019
Final Results TSX, Thouars, France Resul
Adobe Acrobat Document 177.5 KB

Results Athenes Games (Gre) :

 

Battle Mixed : Radulescu Thea-Dora (Gre)

Speed Mixed : Nedyalkov Nikola (Bul)

Jump Mixed : Nedyalkov Nikola (Bul)

Results Athenes Games (Gre)
Athenes, Grece, 19 May 2019
Final results Athenes games, Athenes, Gr
Adobe Acrobat Document 173.7 KB

Results Rennes Sur Roulette (Fra) :

 

Battle Men : Puzhnov Artem (Rus)

Battle Women : Landrin Zoe (Rus)

Speed Men : Dayries Ethan (Fra)

Speed Women : Bouquet Alix (Fra)

Free Jump Mixed : Petitcollin Florian (Fra)

Results Rennes Sur Roulette (Fra)
Rennes, France, 25 - 26 May 2019
Final results Rennes Sur Roulette, Renne
Adobe Acrobat Document 179.5 KB

Results Campeonato Trampolim (Bra) :

 

Battle Men : Henrique Matheus (Bra)

Battle Women : Fujiwara Yasmim (Bra)

Slides Mixed : Mendes dos Santos Kallebe (Bra)

Free Jump Men : Viegas Derick (Bra)

Results Campeonato Trampolim (Bra)
Parnamirim, RN - Brasil, 26 May 2019
Final Results Campeonato Trampolim, Parn
Adobe Acrobat Document 632.5 KB

Results Bora Battle (Ita) :

 

Slides Men : Zaghini Eric (Ita)

Slides Women : Lodolini Sara (Ita)

Free Jump Men : Dame Fall (Sen)

Free Jump Women : Vitarelli Sabrina (Ita)

Results Bora Battle (Ita)
Venice, Italy, 26 May 2019
Final Results Bora Battle, Mestre - Veni
Adobe Acrobat Document 412.5 KB

Results Russian Championship 2019 (Rus) :

 

Battle Men : Kozlov Sergei (Rus)

Battle Women : Shemyakinskaya Yana (Rus)

Classic Men : Kozlov Sergei (Rus)

Classic Women : Zapuskalova Nadezhda (Rus)

Speed Men : Zubanov Gleb (Rus)

Speed Women : Kogoiakova Daria (Rus)

Slides Men : Shirobokov Denis (Rus)

Slides Women : Fokina Olga (Rus)

Jump Men : Akberov Roman (Rus)

Jump Women : Efimova Alena (Rus)

Results Russian Championship 2019 (Rus)
Kolomna, Russia, 16 - 28 May 2019
Final Results Russian Championship 2019,
Adobe Acrobat Document 201.1 KB

Results Championnat de France Freestyle (Fra) :

 

Battle Men : Nicolao Ambroise (Fra)

Battle Women : Landrin Zoe (Fra)

Speed Men : Fort Yohann (Fra)

Speed Women : Bouquet Alix (Fra)

Classic Men : Nicolao Ambroise (Fra)

Classic Women : Bouquet Alix (Fra)

Jump Men : Petitcollin Florian (Fra)

Jump Women : Conan Maeliss (Fra)

 

Results Championnat de France Freestyle (Fra)
Niort, France, 30 May - 2 June 2019
Final Results Championnat de France Free
Adobe Acrobat Document 220.8 KB

JUNE 2019

Results Coupe freestyle en Retz (Fra) :

 

Speed Mixed : Menet-Chao Paul (Fra)

Battle Mixed : Menet-Chao Paul (Fra)

Results Coupe freestyle en Retz (Fra)
La Plaine sur Mer, France, 9 June 2019
Final results coupe freestyle en Retz, L
Adobe Acrobat Document 178.0 KB

Results Roller Cup 2019 (Ita) :

 

Battle Men : Degli Agostini Valerio (Ita)

Battle Women : Maslova Vasilisa (Blr)

Classic Men : Degli Agostini Valerio (Ita)

Classic Women : Maslova Vasilisa (Blr)

Speed Men : Lissoni Alessandro (Ita)

Speed Women : Rotunno Cristina (Ita)

Free Jump Men : Dame Fall (Sen)

Free Jump Women : Pacchetti Elisa (Ita)

Results Roller Cup 2019 (Ita)
Monza, Italy, 7 - 9 June 2019
Final Results Roller Cup 2019, Monza, It
Adobe Acrobat Document 198.2 KB

Results Vertigo Skates Slalom Battle 2019 (Bul) :

 

Battle Mixed : Radulescu Thea-Dora (Gre)

Speed Men : Stefanov Aleksandar (Bul)

Speed Women : Horváth Anna (Hun)

Jump Mixed : Brito Tinoco Paulo Roberto (Bra)

 

Results Vertigo Skates Slalom Battle 2019 (Bul)
Montana,Bulgaria, 28 - 30 June 2019
FInal results Vertigo Skates Slalom Batt
Adobe Acrobat Document 179.9 KB

Results Oaxaca (Mex) :

 

Battle Men : Hernandez Resendiz Tlacaelel Pavel (Mex)

Battle Women : Mercado Muñoz Marianna (Mex)

Results Oaxaca (Mex)
Oaxaca, Mexico, 29 - 30 June 2019
Final results Oaxaca, Mexico, 29 - 30 Ju
Adobe Acrobat Document 172.4 KB

Results Saratov Style Contest XIV (Rus) :

 

Battle Mixed : Kozhanovskiy Yuriy (Rus)

Classic Men : Shilov Timofei (Rus)

Classic Women : Kasian Varvara (Rus)

Speed Men : Bespalov Sergei (Rus)

Speed Women : Koroleva Svetlana (Rus)

Slides Men : Gatsenko Vladislav (Rus)

Slides Women : Volokitina Anna (Rus)

Jump Men : Akberov Roman (Rus)

Jump Women : Volokitina Anna (Rus)

Results Saratov Style Contest XIV (Rus)
Saratov, Russia, 29 - 30 June 2019
Final Results Saratov Style Contest XIV,
Adobe Acrobat Document 262.8 KB

JULY 2019

Results Paris Slalom World Cup 2019 (Fra) :

Speed Senior Men : Lissoni Alessandro (Ita)

Speed Senior Women : Paoli Elisa (Ita)

Speed Junior Men : Galbiati Stefano (Ita)

Speed Junior Women : Romano Sveva (Ita)

Team Speed Men : TEAM PJA : Lissoni Alessandro, Ranjbar Vakili Pedram, Fort Jimmy

Team Speed Women : TEAM Elo : Paoli Elisa, Arosio Matilde, Pettinari Francesca

Slides Men : Rubio Mesas Enrique (Esp)

Slides Women : Hotsko Bohdana (Ukr)

Classic Senior Men : Guslandi Lorenzo (Ita)

Classic Senior Women : Qian Su Fei (Chn)

Classic Junior Men : Chou Po Wei (Tpe)

Classic Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Battle Senior Men : Degli Agostini Valerio (Ita)

Battle Senior Women : Royo Paula (Esp)

Battle Junior Men : Gu Kun Qi (Chn)

Battle Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Free Jump Men : Pallazzi Matteo (Ita)

Free Jump Women : Conan Maeliss (Fra)

Results Speed Slalom Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Speed Slalom PSWC 2019 Res
Adobe Acrobat Document 291.2 KB
Results Team Speed Slalom Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Team Speed Slalom Paris Sl
Adobe Acrobat Document 274.9 KB
Results Slides Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Slides Paris Slalom World
Adobe Acrobat Document 276.8 KB
Results Classic Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Classic Paris Slalom World
Adobe Acrobat Document 289.2 KB
Results Free Jump Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Free Jump Paris Slalom Wor
Adobe Acrobat Document 277.9 KB
Results Junior Battle Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18 - 21 July 2019
Final Results Junior Battle Paris Slalom
Adobe Acrobat Document 283.4 KB
Results Senior Battle Paris Slalom World Cup 2019 (Fra)
Paris, France, 18-21 July 2019
Final Results Senior Battle Paris Slalom
Adobe Acrobat Document 278.7 KB