SEPTEMBER 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arnold Classic Europe 2017

 

Battle Men : Guslandi Lorenzo (Ita)

Battle Women : Garcia Patiño Alba  (Ita)

Speed Slalom Men : Ranjbar Vakili Pedram  (Aut)

Speed Slalom Women : Czapla Evelina  (Pol)

Slides Men : Rubio Mesas Enrique (Esp)

Slides Women : Hotsko Bohdana (Ukr)

 

Final Results Arnold Classic Europe 2017
23 - 24 September, Barcelona, Spain
Final Results Arnold Classic Europe, Ba
Adobe Acrobat Document 272.9 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

AIC Zhongning International Slalom Open 2017

 

Classic Men : Navid Armand  (Iri)

Classic Women : Pervenenok Oksana   (Rus)

Battle Men : Mohammad Sina Bazri  (Iri)

Speed Slalom Men : Wu Yue (Chn)

Speed Slalom Women : Pervenenok Oksana   (Rus)

Slides Men : Yi Jia Cong (Chn)

 

Final Results AIC Zhongning International Slalom Open
16 - 17 September, Zhongning, China
Final Results AIC Zhong Ning Internation
Adobe Acrobat Document 147.8 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

Lugdunum Roller Contest 2017

 

Classic Men : Confalonieri Samuele (Ita)

Classic Women : Pettinari Francesca  (Ita)

Battle Mixed : Pettinari Francesca  (Ita)

Speed Slalom Men : Palazzi Matteo (Ita)

Speed Slalom Women : Pettinari Francesca  (Ita)

 

Final Results Lugdunum Roller Contest
16 - 17 September, Lyon, France
Final Results Lugdunum Roller Contest, L
Adobe Acrobat Document 584.1 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spanish Slalom Series, Marenys de Barraquetes 

 

Battle Men : Castro Zamora Antonio (Esp)

Battle Women : Garcia Patiño Alba (Esp)

Classic Men : Guirao Caspistany Carlos (Esp)

Classic Women : Garcia Patiño Alba (Esp)

Pair Mixed : Peña Bes Miguel / Royo Martinez Paula (Esp)

Speed Slalom Men : Cañero Gomez Alejandro (Esp)

Speed Slalom Women : Hotsko Bohdana (Ukr)

Slide Men : Rubio Mesas Enrique (Esp)

Slide Women : Hotsko Bohdana (Ukr)

Free jump Men : Bosch Coll Pau (Esp)

Free jump Women : Ramirez Esteve Maria (Esp)

 

 

 

Final Results Spanish Slalom Series
16-17 September, Marenys de Barraquetes, Spain
Final Results Spanish Slalom Series Mare
Adobe Acrobat Document 94.5 KB

 

 

 

 

 

Battle Otwock 2017

 

Battle Men : Mroczek Tomasz (Pol)

Battle Women : Dziama Magdalena (Pol)

Speed Slalom Men : Mroczek Tomasz (Pol)

Speed Slalom Women : Dziama Magdalena (Pol)

 

 

Final Results Battle Otwock 2017
15 - 17 September, Otwock, Poland
Final Results Otwock 2017.pdf
Adobe Acrobat Document 74.2 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

World Roller Games 2017

 

Battle Men : Zhang Hao (Chn)

Battle Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Classic Men : Zhang Hao (Chn)

Classic Women : Feng Hui (Chn)

Pair Mixed : Ye Hao Qin / Zhang Hao (Chn)

Speed Slalom Men : Zhang Hao (Tpe)

Speed Slalom Women : Chen Bei Yi (Tpe)

Slides Men : Huang Hai Yang (Chn)

Slides Women : Chinupun Nichakan (Tha)

Jumps Men : Dame Fall (Sen)

Jumps Women : Awa Balde (Sen)

 

 

Final Results Wordl Roller Games 2017
5 - 10 September, Nanjing, China
Final Results World Roller Games 2017 Na
Adobe Acrobat Document 194.6 KB

 

 

 

 

 

Munich Fun Battle 2017

 

Battle Men : Zourmand Hamun (Ger)

Battle Women : Navratilova Hana (Cze)

Speed Slalom Men : Zourmand Hamun (Ger)

Speed Slalom Women : Navratilova Hana (Cze)

 

 

Final Results Munich Fun Battle
9 - 10 September, Munich, Germany
Final Results Munich Fun Battle 2017.pdf
Adobe Acrobat Document 209.3 KB

AUGUST 2017

 

 

 

 

 

Freestyle Cup Yaroslavl 2017

 

Classic Women : Silina Olga (Rus)

Classic Men : Timochenko Sergey (Rus)

Battle Mixed: Kozhanovskiy Yuriy (Rus)

Speed Slalom Men : Bespalov Dmitry (Rus)

Speed Slalom Women : Korlyova Svetlana (Rus)

 

 

Results Freestyle Cup Yaroslavl (Rus)
Final Results Yaroslavl 2017, Yaroslavl,
Adobe Acrobat Document 61.0 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

Battle Men: Motyka Kamil (Pol)

Battle Women : Horvath Anna (Hun) 

Speed Slalom Men : Breznik Pavel (Svk)

Speed Slalom Women : Horvath Anna (Hun)

 

Jumps Men : Breznik Pavel (Svk)

 

Results Freestyle Bratislava, Bratislava, Slovakia
Final Results Freestyle Bratislava, Brat
Adobe Acrobat Document 142.4 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Battle Men : Fialkovics Victor (Bra)

Battle Women : Marçal Mariana (Bra)

Slide Men : Dos Santos Alexandre (Bra)

Slide Women : Moraes Gabriela (Bra)

Jumps Men : Tchouly Hila Erson (Hai)

Jumps Women : Sayuri Saito Aline (Bra)

 

Results Freestyle Battle SP 3, Saõ Paulo, Brazil
Final Results Freestyle Battle SP 3, São
Adobe Acrobat Document 1.1 MB

 

 

 

 

 

 

 

 

Classic Senior Men : Timochenko Sergey (Rus)

Classic Junior Men : Vornovitskiy Daniil (Rus)

Classic Senior Women : Granjon Zoé (Fra)

Classic Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Battle Senior Men : Timchenko Sergey (Rus)

Battle Junior Men : Vornovitskiy Daniil (Rus)

Battle Senior Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Battle Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Speed Senior Men : Reza Lesani (Iri)

Speed Junior Men : Shojaii Barjouei Ali (Iri)

Speed Senior Women : Granjon Zoé (Fra)

Speed Junior Women : Granjon Lily (Fra)

Slide Men : Shirokov Denis (Rus)

Slide Women : Krykova Natalia (Rus)

Jumps Men : Smirnov Mikhail (Rus)

Jumps Women : Petrova Anna (Rus)

 

Results Rollerclub Cup 2017, Moscow, Russia
Final Results Rollerclub Cup 2017, Mosco
Adobe Acrobat Document 212.2 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Classic Senior Men : Arevalo Ignacio (Chi)

Classic Senior Women :  Bello Siomara (Chi)

Battle Senior Men : Miranda Cristian (Chi)

Battle Senior Women : Bello Siomara (Chi)

Speed Senior Men : Acevedo Angel (Chi)

Speed Senior Women : Acosta Ariana (Chi)

Slide Men : Ortuzar Ignacio (Chi)

Slide Women : Leon Daniela (Chi) 

Free Jump Men : Acosta Luis (Chi)

Free Jump Women : Leon Daniela (Chi)

Results Winter is Coning III, Talcahuano, Chile
Final Results Winter is Coning III, Tal
Adobe Acrobat Document 99.4 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Classic Senior Men : Gordin Roman (Rus)

Classic Junior Men : Bryantsev Artyom (Rus)

Classic Senior Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Classic Junior Women : Kukushkina Anna (Rus)

Battle Senior Mixed : Gordin Roman (Rus)

Battle Junior Men : Bryantsev Artyom (Rus)

Battle Junior Women : Kukushkina Anna (Rus)

Speed Senior Men : Bulavin Andrey (Rus)

Speed Junior Men : Afonasev Alexander (Rus)

Speed Senior Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Speed Junior Women : Kukushkina Anna (Rus)

Slide Men : Volkov Leonid (Rus)

Slide Women : Kukushkina Anna (Rus) 

Free Jump Men : Gatsenko Vladislav (Rus)

Free Jump Women : Strelenko Viktoria (Rus)

Results Samara Open Cup 2017, Samara, Russia
Samara Open Cup 2017, Samara, Russia.pdf
Adobe Acrobat Document 240.0 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

Classic Senior Men : Zhang Hao (Chn)

Classic Junior Men : Gu Kun Qi (Chn)

Classic Senior Women : Su Fei Qian (Chn)

Classic Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Battle Senior Men : Zhang Hao (Chn)

Battle Junior Men : Gu Kun Qi (Chn)

Battle Senior Women : Granjon Zoé (Fra)

Battle Junior Women : Liu Jia Xin (Chn)

Speed Senior Men : Wu Dong-Yan (Tpe)

Speed Junior Men :  Yu Jun Yan (Tpe)

Speed Senior Women : Liang Hsuan-Min (Tpe)

Speed Junior Women : Liu Chiao-Hsi (Tpe)

Slide Men : Huang Hai Yang (Chn)

Slide Women : Ding Yu Xiu (Chn) 

Results Shanghai Slalom Open, Shanghai China
Final Results Shanghai Slalom Open, Shan
Adobe Acrobat Document 495.6 KB

JULY 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Classic Senior Men : Timochenko Sergey (Rus)

Classic Junior Men : Vornovitskiy Daniil (Rus)

Classic Senior Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Classic Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Battle Senior Men : Timchenko Sergey (Rus)

Battle Junior Men : Ferrari Roberto (Ita)

Battle Senior Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Battle Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Speed Senior Men : Jimmy Fort (Fra)

Speed Junior Men : Pallazi Matteo (Ita)

Speed Senior Women : Granjon Zoé (Fra)

Speed Junior Women : Granjon Lily (Fra)

Slide Men : Rubio Mesas Enrique (Esp)

Slide Women : Zhu Linda Muyuan (Esp)

Jumps Men : Fantuz Alexandre (Fra)

Jumps Women : Krykova Natalia (Rus)

 

Results Inline Games Berlin Germany (Ger)

 

Final Results Inline Games 2017, Berlin,
Adobe Acrobat Document 203.4 KB

Classic Men : Timchenko Sergey (Rus)

Classic Women : Chiu Yin-Hsuan (Tpe)

Battle Men : Timchenko Sergey (Rus)

Battle Women : Hartmanis Klaudia (Pol)

Speed Men : Santoni Nicolhas Yuki (Ita)

Speed Women : Paoli Elisa (Ita)

Results Italian Slalom Series (Ita)
Conero Roller Battle, Italy, 21 - 23 July 2017
Final Results Conero Roller Battle 2017,
Adobe Acrobat Document 1.8 MB

Results Paris Slalom World Cup 2017 (Fra) : 

 

Battle Men : Timchenko Sergey (Rus)

Battle Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Battle Junior Men : Degli Agostini Lorenzo (Ita)
Battle Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

Classic Men : Timchenko Sertey (Rus)
Classic Women : Kuznetsova Daria (Rus)
Classic Junior Men : Ferrari Roberto (Ita)
Classic Junior Women : Bogdanova Sofia (Ita)

Pair Slalom : Degli Agostini Valerio & Guslandi Lorenzo (Ita) 

Speed Men : Ranjbar Valkili Pedram (Aut)

Speed Women : Granjon Zoé (Fra)

Speed Junior Men : Chu Po Wei (Tpe)

Speed Junior Women : Romano Sveva (Ita)

Slide Men : Jargalsaikhan Munkhtulga (Mgl)
Slide Women : Chinupun Nichakan (Tha)

Jump Men : Du Peloux Flavien (Fra)

Jump Women : Conan Maëliss (Fra)

 

Complete files will be uploaded as soon as possible

Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS BATTLE SENIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 242.5 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS BATTLE SENIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 241.8 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS BATTLE JUNIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 234.1 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS BATTLE JUNIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 237.4 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS CLASSIC SENIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 276.3 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS CLASSIC SENIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 252.5 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS CLASSIC JUNIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 253.6 KB
Paris, France, 15 - 17 July 2017
RESULTS CLASSIC JUNIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 265.2 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS PAIR FREESTYLE.pdf
Adobe Acrobat Document 250.8 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SPEED SENIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 252.0 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SPEED SENIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 252.4 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SPEED JUNIOR MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 244.2 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SPEED JUNIOR WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 248.2 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SLIDES MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 248.0 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS SLIDES WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 235.2 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS JUMP MEN.pdf
Adobe Acrobat Document 229.5 KB
Paris, France, July 15 - 17th
RESULTS JUMP WOMEN.pdf
Adobe Acrobat Document 230.3 KB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results Eastbourne Extreme, Eastbourne, UK (Gbr) :

 

Battle Men : Kintrea Kieran (Fra)

Battle Women : Peters Chelsea (Gbr)

 

Battle Junior Mixed : Lean Alice (Gbr)

Speed Men : Cloro Emanuele (Ita)

Speed Women : McKenzi Laura (Gbr)

Speed Junior Mixed : Lean Alice (Gbr)

 

Free Jump Senior Mixed : Moreno German (Esp)

Free Jump Junior Mixed : Edwards Josh (Gbr)

Results Eastbourne Extreme
Eastbourne, United Kingdom, 15-16 July 2017
Final results Eastbourne Extreme, Eastb
Adobe Acrobat Document 1.4 MB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results USARS Nationals 2017 (Usa) :

 

Battle Men : Robani Hafez Rais (Iri)

Battle Women : Grigg Naomi  (Usa)

Classic Men : Robani Hafez Rais (Iri)

Classic Women : Sherry Isabella (Usa)

Speed Men : Palmer Dennis (Usa)

Speed Women : Grigg Naomi  (Usa)

Slides Men : Robani Hafez Rais (Iri)

Free Jump Mixed : Shah Sonic Arvav (Usa)

 

Final Results USARS Nationals
Lincoln, Nebraska, USA
12 - 13 July 2017
Final Results USARS Nationals, Lincoln,
Adobe Acrobat Document 135.2 KB

Results Belarus Slalom Series 2017 (Blr) :

 

Battel Men : Gordin Roman (Rus)

Battle Women : Maslowa Vasilisa (Blr)

Classic Men : Gordin Roman (Rus)

Classic Women : Maslowa Vasilisa (Blr)

Speed Men : Bespalov Sergey (Rus)

Speed Women : Pashkova Valentina (Rus)

Slides Men : Kanygin Andrey (Ukr)

Slides Women : Kukushkina Anna (Rus)

Free Jump Men : Shedov Alexander (Blr)

Free Jump Women : Kogoyakova Darya (Rus)

Results Belarus Slalom Series 2017 (Blr)
Minsk, Belarus, 8 - 9 July 2017
Final Results Belarus Slalom Series 2017
Adobe Acrobat Document 274.9 KB

Results Saratov Style Contest ХII (Rus)

 

Battel Mixed : Rostovtsev Roman (Rus)

Classic Men : Rostovtsev Roman (Rus)

Classic Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Speed Men : Bulavin Andrey (Rus)

Speed Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Slides Men : Gatsenko Vladislav (Rus)

Slides Women : Elizarova Yulia (Rus)

Free Jump Men : Gatsenko Vladislav (Rus)

Free Jump Women : Nikolaeva Ekaterina (Rus)

Results Saratov Style Contest ХII (Rus)
Saratov, Russia, 1 - 2 July 2017
Final results Saratov Style Contest ХII,
Adobe Acrobat Document 194.3 KB

Results Championnat de France de Slalom (Fra) :  

 

Battle Men : Lebois Romain (Fra)

Battle Women : Granjon Zoe (Fra)

Classic Men : Lebois Romain (Fra)

Classic Women : Granjon Zoe (Fra)

Speed Men : Moreno Benjamin (Fra)

Speed Women : Granjon Lily (Fra)

Results Championnat de France de Slalom (Fra)
Tours, France, 1 - 2 July 2017
Final results Championnat de France de S
Adobe Acrobat Document 86.2 KB