SEPTEMBER 2018

SENIOR European Champions 2018

 

Speed W : Granjon Lily (FRA)

Speed M : Lissoni Alessandro (ITA)

 

Battle W : Kuznetsova Daria (RUS)

Battle M : Demuru Lorenzo (ITA)

 

Classic W : Dubinchik Ksenia (RUS)

Classic M : Degli Agostini Valerio (ITA)

 

Pair : Degli A. Valerio & Guslandi Lorenzo (ITA)

 

Slides W : Hotsko Bohdana (UKR)

Slides M : Rubio Mesas Enrique (ESP)

 

Jump M : Savi Gian Marco (ITA)

Jump W : Oliveras Argibay Marina (ESP)

 

JUNIOR European Champions 2018

Classic Junior W: Bogdanova Sofia (RUS)

Classic Junior M : Velikanov Gleb (RUS) 

 

Speed Junior W : Romano Sveva (ITA)

Speed Junior M : Cosentino Alessandro (ITA)

 

Battle Junior W : Bogdanova Sofia (RUS)

Battle Junior M : Velikanov Gleb (RUS)

 

Barcelona, Spain 28 - 30 september 2018
European Freestyle Skating Championships
Barcelona, Spain 28 - 30 september 2018.
Adobe Acrobat Document 487.9 KB

Results Lugdunum Roller Contest (Fra) :

 

Classic Mixed : Pettinari Francesca (Ita)

Speed Men : Galbiati Stefano (Ita)

Speed Women : Pettinari Francesca (Ita)

Results Lugdunum Roller Contest (Fra)
Lyon, France, 23 September 2018
Final Results Lugdunum Roller Contest, L
Adobe Acrobat Document 174.0 KB

Battle M : Zourmand Ramtin (GER)

Battle W : Dieste Keltia (ESP)

Speed Mixed : Zourmand Ramtin (GER)

Jump Mixed : Thiaw Raphael (SEN)

Karlsruhe, Germany, 22 september 2018
Battle Of Baden 2018
Final Results Battle of baden (GER).pdf
Adobe Acrobat Document 343.6 KB

Battle W : Lema Paula (ARG)

Battle M : Santos Maxwell (BRA)

 

Classic W : Lema Paula (ARG)

Classic M : Santos Maxwell (ARG)

 

Speed W : Hotsko Bohdana (UKR)

Speed M : Acosta Luis (CHI)

 

Slides W : Hotsko Bohdana (UKR)

Slides M : Beltran Matias (CHI)

 

Jump W : Leon Daniela (CHI)

Jump M : Beltran Matias (CHI)

 

Cabrero, Chile, 15 & 16 september 2018
IFSC 2018
Final Results IFSC 2018 (CHI).pdf
Adobe Acrobat Document 199.7 KB

Battle M : Kintrea Kieran (GBR)

Battle W : Lean Alice (GBR)

Speed Slalom Mixed : Lean Alice (GBR)

Jump Men : Moreno German (ESP)

London, United Kingdom, 8 september 2018
Hyde Park Battle 2018
Final Results Hyde Park Battle 2018 (GBR
Adobe Acrobat Document 264.1 KB

Battle Mixed : Konupcik Viktor (CZE)

Jump M : Flaga Jakub (POL)

Jump W : Teczar Justyna (POL)

Olomouc, Czech Republic, 8 September 2018
CSS Olomouc 2018
Final results Olomouc (CZE).pdf
Adobe Acrobat Document 148.7 KB

Speed W : Banuls Garcia Mireia (ESP)

Speed M : Rezende Da Silva Igor (BRA)

Battle W : Garcia Patino Alba (ESP)

Battle M : Guirao Capistany Carlos (ESP)

Classic W : Garcia Patino Alba (ESP)

Classic M : Bosch Coll Pau (ESP)

Slides W : Maritchak Victoria (UKR)

Slides M : Rubio Mesas Enrique (ESP)

Jump W : Peix Del Rio Ana (ESP)

Jump M : Soler Cabanero Pablo (ESP)

Mareny de Baraquete, Spain, 1 & 2 September 2018
Campeonato de Espana de Freestyle RFEP
Final Results Mareny de Baraquete (ESP).
Adobe Acrobat Document 168.9 KB

AUGUST 2018

Battle W : Hartmanis Klaudia (POL)

Battle Junior M : Maczynski Kuba (POL)

Classic W : Hartmanis Klaudia (POL)

Classic Junior M :Wawryk Kacper (POL)

Speed W : Labriga Halina (POL)

Speed M : Zyborowicz Krzysztof (POL)

Jump W : Jarosinska Aleksandra (POL)

Jump M : Flaga Jakub (POL)

Slides W : Jarosinska Aleksandra (POL)

Slides M : Kotormus Roman (POL)

Ketrzyn, Poland, 30 august & 1 september 2018
Freestyle Slalom Ketrzyn 2018
Final Results Ketrzyn 2018 (POL).pdf
Adobe Acrobat Document 164.0 KB

Speed Women : Granjon Lily (FRA)

Speed Men : Xiao Bing-Sheng (TPE)

Team Speed : Fort-Rosato-Ranjbar (Fra-Ita-Aut)

Classic Women : Kuznetsova Daria  (RUS)

Classic Men : Degli Agostini Valerio (ITA)

Battle Women : Kuznetsova Daria (RUS)

Battle Men : Degli Agostini Valerio (ITA)

Pair : Degli Agostini Valerio & Guslandi Lorenzo (ITA)

Slides Women : Hotsko Bohdana (UKR)

Slides Men : Rubio Mesas Enrique (ESP)

Jump Women : Conan Maëliss (FRA)

Jump Men : Du Peloux Flavien (FRA)

 

Paris, France, 24 - 26 August 2018
Final Results PSWC 2018
Results PSWC 2018 Results.pdf
Adobe Acrobat Document 293.2 KB

Battle W : Bello Siomara (CHI)

Battle M : Areval Ignacio (CHI)

Slides W : Leon Daniela (CHI)

Slides M : Ortuzar Ignacio (CHI)

Speed Mixed : Miranda Cristian (CHI)

Jump M : Beltran Matias (CHI)

Jump W : Leon Daniela (CHI)

Classic Mixed : Miranda Cristian (CHI)

 

Santiago de Chile, Chile, 18 & 19 august 2018
Winter is coning 4
Final Results Winter is Coning 4 (CHI).p
Adobe Acrobat Document 275.6 KB

Classic M : Guirao Capistany Carlos (ESP)

Classic W : Garcia Patino Alba (ESP)

Battle M : Bosch Coll Pau (ESP)

Battle W : Garcia Patino Alba (ESP)

Speed M : Moreno Benjamin (FRA)

Speed W : Moreno Laurine (FRA)

Slides M : Rubio Mesas Enrique (ESP)

Slides W : Zhu Chen Muyuan (ESP)

Jump M : Soler Cabanero Pablo (ESP)

Jump W : Oliveras Argibay Marina (ESP)

Madrid Spain, 5 august 2018
Copa De Espana de Freestyle RFEP 2018
Final Results Madrid (ESP).pdf
Adobe Acrobat Document 251.9 KB

Classic W : Morbidoni Camilla (ITA)

Classic M : Carlini Emil (ITA)

Speed Mixed : Berti Gomathi (ITA)

 

Riccione, Italy, 4 & 5 august 2018
Riccione Beach Battle 2018
Final Results Riccione Beach Battle 2018
Adobe Acrobat Document 227.5 KB

Results Penza Russian Cup Stage (Rus) :

 

Battle Men : Kozhanovskiy Yuriy (Rus)

Battle Women : Pervenenok Oksana (Rus)

Classic Men : Rostovtsev Roman (Rus)

Classic Women : Pervenenok Oksana (Rus)

Speed Men : Bespalov Sergei (Rus)

Speed Women : Pashkova Valentina (Rus)

Slides Mixed : Kukushkina Anna (Rus)

Free Jump Men : Akberov Roman (Ukr)

Free Jump Women : Kogoiakova Daria (Rus)

Results Penza Russian Cup Stage (Rus)
Penza, Russia, 11 - 12 August 2018
Final Results Penza Russian Cup Stage, P
Adobe Acrobat Document 244.9 KB

Battle W : Dubinchik Ksenia (RUS)

Battle M : Puzanov Artem (RUS)

Classic W : Dubinchik Ksenia (RUS)

Classic M :Guslandi Lorenzo (ITA)

Speed W : Kogoiakova Daria (RUS)

Speed M : Xiao Bing Sheng (TPE)

Slides W : Fokina Olga (RUS)

Slides M : Kanygin Andrey (UKR)

Jump W : Petrova Anna (RUS)

Jump M : Elaev Ivan (RUS)

 

Battle Junior W : Bogdanova Sofia (RUS)

Battle Junior M : Velikanov Gleb (RUS)

Classic Junior W : Bogdanova Sofia (RUS)

Classic Junior M : Velikanov Gleb (RUS)

Speed Junior W : Smirnova Anna (RUS) 

Speed Junior M : Menard Remy (FRA)

 

Moscow, Russia, 3 - 5 august 2018
Rollerclub Cup 2018
Final Results Moscou 2018 (RUS).pdf
Adobe Acrobat Document 262.4 KB

JULY 2018

Classic Women : Kuznetsova Daria  (RUS)

Classic Men : Degli Agostini Valerio (ITA)

Battle Women : Kuznetsova Daria (RUS)

Battle Men : Guslandi Lorenzo (ITA)

Speed Women : Paoli Elisa (ITA)

Speed Men : Xiao Bing-Sheng (TPE)

Pair : Degli Agostini Valerio & Guslandi Lorenzo (ITA)

Slides Women : Hotsko Bohdana (UKR)

Slides Men : Nelson Caro Carlos (ESP)

Jump Women : Crippa Ariana (ITA)

Jump Men : Garcia Patino Jawad (ESP)

 

Berlin, Germany, 27 - 29 July 2018
Final Results Inline Games 2018
BIG2018_FULL_RESULTS.pdf
Adobe Acrobat Document 834.6 KB

Classic Women : Shemyakinskaya Yana (RUS)

Classic Men : Kozlov Sergei (RUS)

Battle Women :  Shemyakinskaya Yana (RUS)

Battle Men : Puzanov Artem (RUS)

Speed Women : Shemyakinskaya Yana (RUS)

Speed Men :  Zubanov Gleb (RUS)

Slides Men : Zubanov Gleb (RUS)

 

Kaliningrad, Russia 21 - 22 July 2018
Final Results Kaliningrad 2018
Final Results Kaliningrad 2018.pdf
Adobe Acrobat Document 179.4 KB

Speed Women : Granjon Lily (FRA)

Speed Men : Zhang Hao (Chn)

Classic Women : Su Fei Qian (Chn)

Classic Men : Zhang Hao (Chn)

Battle Women : Hartmanis Klaudia (POL)

Battle Men : Zhang Hao (Chn)

 

 

Porto Recanati, Italy, 13-15 July 2018
Final Results Cone Hero Battle 2018
Results Conero 2018.pdf
Adobe Acrobat Document 314.1 KB

Speed Women : Lean Alice (GBR)

Speed Men : Kintrea Kieran (GBR)

Battle Women : Lean Alice (GBR)

Battle Men : Kintrea Kieran (GBR)

Free Jump : Hacker Taylor (GBR)

 

 

Eastbourne England, 14 July 2018
Final Eastbourne Extreme 2018
Results Eastbourne 2018 Results.pdf
Adobe Acrobat Document 1.2 MB

Results World Freestyle Skating Championships 2018 (Nld) :

 

 

Speed Senior Men : Yu Jun Yan (Chn)

 

Speed Senior Women : Granjon Lily (Fra)

 

Speed Junior Men : Cheng Jui-Lun (Tpe)

 

Speed Junior Women : Ting Yu En (Tpe)

 

Classic Senior Men : Zhang Hao (Chn)

 

Classic Senior Women : Su Fei Qian (Chn)

 

Classic Junior Men : Shibagaki Taiki (Jpn)

 

Classic Junior Women : Smirnova Anna (Rus)

 

Slalom Pair : Degli Agostini Valerio / Guslandi Lorenzo (Ita)

 

Battle Senior Men : Zhang Hao (Chn)

 

Battle Senior Women : Petushok Vasilisa (Blr)

 

Battle Junior Men : Velikanov Gleb (Rus) 

 

Battle Junior Women : Bogdanova Sofia (Rus)

 

Slides Men : Rubio Mesas Enrique (Esp)

 

Slides Women : Krykova Natalia (Rus)

 

Free Jump Men : Petitcollin Florian (Fra)

 

Free Jump Women : Oliveras Argibay Marina (Esp)

Results World Freestyle Skating Championships 2018 (Nld)
Arnhem, The Netherlands, 5 - 7 July 2018
Inline Freestyle World Championship_full
Adobe Acrobat Document 6.7 MB