MAY 2017

Results Hokuriku Region Tournament (Jpn) :

 

Classic Mixed : Kawashima Natsuki (Jpn)

Speed Mixed : Kawashima Natsuki (Jpn)

Pair Slalom : Kobayashi Jirei / Kobayashi Jiyu (Jpn)

Results Hokuriku Region Tournament (Jpn)
Nagoya, Japan, 4 May 2017
Final results Hokuriku Region Tournament
Adobe Acrobat Document 123.9 KB

Results Acrocool (Fra) :

 

Battle Men : Jacq Tinle (Fra)

Battle Women : Gauteron Audrey (Fra)

Speed Mixed : Gauteron Audrey (Fra)

Results Acrocool (Fra)
Thouars, France, 1 May 2017
Final Results Acrocool, Thouars, France.
Adobe Acrobat Document 121.5 KB

APRIL 2017

Results Bei Dai He Slalom Open (Chn) :

 

Battel Men : Zhang Hao (Chn)

Battle Women : Kuznetsova Daria (Rus)

Classic Men : Puzanov Artem (Rus)

Classic Women : Feng Hui (Chn)

Speed Men : Zhang Hao (Chn)

Speed Women : Guo Yu Xin (Chn)

Slides Men : Senarat Phuri (Tha)

Slides Women : Chinupun Nichakan (Tha)

Results Bei Dai He Slalom Open (Chn)
Bei Dai He, China, 28 April - 1 May 2017
Final Results Bei Dai He Slalom Open, Be
Adobe Acrobat Document 144.1 KB

Results Back to the Freestyle II (Chi) :

 

Battle Men : Limon Sebastian (Per)

Battle Women : Bello Siomara (Chi)

Classic Men : Miranda Cristian (Chi)

Classic Women : Bello Siomara (Chi)

Speed Men : Niño Maximiliano (Chi)

Speed Women : Bello Siomara (Chi)

Slides Men : Ortuzar Ignacio (Chi)

Slides Women : León Daniela (Chi)

Free Jump Men : Beltran Matias (Chi)

Free Jump Women : Leon Daniela (Chi)

Results Back to the Freestyle II (Chi)
Santiago, Chile, 29 - 30 April 2017
Final results Back to the Freestyle II,
Adobe Acrobat Document 213.1 KB

Results Jean Paul The Boss (Fra) :

 

Battle Men : Chalot Ken (Fra)

Battle Women : Poussier Maelie (Fra)

Speed Men : Doucet Mael (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

Free Jump Men : Chalot Ken (Fra)

Free Jump Women : Belin Mathilde (Fra)

Results Jean Paul The Boss (Fra)
Roscoff, France, 29 - 30 April 2017
Final Results Jean Paul The Boss, Roscof
Adobe Acrobat Document 138.8 KB

Results Sud Ouest Freestyle Cup (Fra) :

 

Classic Men : Lebois Romain (Fra)

Classic Women : Loutrein Oceane (Fra)

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Oudot Perrine (Fra)

Free Jump Men : Sow Guy (Fra)

Free Jump Women : Lacroix Salome (Fra)

Results Sud Ouest Freestyle Cup (Fra)
Colomiers, France, 22 - 23 April 2017
Final Results Sud Ouest Freestyle Cup, C
Adobe Acrobat Document 135.3 KB

Results Bitwy Swidermajerowe 2017 (Pol) :

 

Battle Mixed : Oczkowska Monika (Pol)

Speed Mixed : Oczkowska Monika (Pol)

Free Jump Men : Żukowski Daniel (Pol)

Free Jump Women : Nowak Natalia (Pol)

 

*Speed Slalom times are not comparable because of shorter competition area (16 cones and 10 m of running distance)

Results Bitwy Swidermajerowe 2017 (Pol)
Otwock, Poland, 22 April 2017
Final Results Bitwy Swidermajerowe 2017,
Adobe Acrobat Document 126.5 KB

Results Namwon Korea Open 2017 (Kor) :

 

Battel Men : Guslandi Lorenzo (Ita)

Battle Women : Smirnova Anna (Rus)

Classic Men : Kim Jun Kyeom (Kor)

Classic Women : Chiu Yin-Hsuan (Tpe)

Speed Men : Wu Dong Yan (Tpe)

Speed Women : Wang Jia Wei (Tpe)

Pair Slalom : Chiu Yin-Hsuan / Hsieh Mu-Lum (Tpe)

Results Namwon Korea Open 2017 (Kor)
Namwon, Korea, 21-23 April 2017
Final results Namwon Korea Open 2017, Na
Adobe Acrobat Document 155.8 KB
Results Classic Namwon Korea Open 2017 (Kor)
Namwon, Korea, 21-23 April 2017
Final Results Classic Namwon Korea Open
Adobe Acrobat Document 166.5 KB

Results Paname Skatecross (Fra) :

 

Free Jump Men : Du Peloux Flavien (Fra)

Free Jump Women : Conan Maeliss (Fra)

 

 

Results Paname Skatecross (Fra)
Paris, France, 15 - 16 April 2017
Final Results Free Jump Paname Skatecros
Adobe Acrobat Document 116.9 KB

Results Kanto Koshinetsu Tournament (Jpn) :

 

Classic Mixed : Shibagaki Masayoshi (Jpn)

Speed Mixed : Shibagaki Masayoshi (Jpn)

Pair Slalom : Shibagaki Masayoshi / Shibagaki Taiki (Jpn)

Results Kanto Koshinetsu Tournament (Jpn)
Kanagawa, Japan, 16 April 2017
Final results Kanto Koshinetsu Tournamen
Adobe Acrobat Document 125.1 KB

Results Plabroller challenge (Fra) :

 

Speed Men : Cardinal Hugo (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

Free Jump Men : Penlann Hugo (Fra)

Free Jump Women : Cardinal Julia (Fra)

Results Plabroller challenge (Fra)
Plabennec, France, 9 April 2017
Final Results Plabroller challenge, Plab
Adobe Acrobat Document 58.6 KB

Results Pinery Cup (Rus) :

 

Battel Men : Puzanov Artyom (Rus)

Battle Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Classic Men : Puzanov Artyom (Rus)

Classic Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Speed Men : Kotkov Egor (Rus)

Speed Women : Spiridonova Tatiana (Rus)

Slides Men : Gatsenko Vladislav (Rus)

Slides Women : Kukushkina Anna (Rus)

Free Jump Men : Elkin Alexey (Rus)

Free Jump Women : Irizbaeva Polina (Rus)

Results Pinery Cup (Rus)
Penza, Russia, 8 - 9 April 2017
Final Results Pinery Cup, Penza, Russia.
Adobe Acrobat Document 155.7 KB

Results Thailand Slalom Series#1 2017 (Tha) :

 

Battel Men : Wanitchayapaisit Thanachot (Tha)

Battle Women : Mokkharat Lalida (Tha)

Classic Men : Kongpan Wattapong (Tha)

Classic Women : Mokkharat Lalida (Tha)

Speed Men : Boonpok Puttawat (Tha)

Speed Women : Chinupun Nichakan (Tha)

Slides Men : Jirachevewong Sirapob (Tha)

Slides Women : Chinupun Nichakan (Tha)

Results Thailand Slalom Series#1 2017 (Tha)
Bangkok, Thailand, 8 - 9 April 2017
Final Results Thailand Slalom Series#1 2
Adobe Acrobat Document 126.1 KB

Results Skate Opening, Schiffweiler (Ger) :

 

Battel Men : Zourmand Hamun (Ger)

Battle Women : Westphal Emilia (Ger)

Speed Mixed : Zourmand Hamun (Ger)

Results Skate Opening, Schiffweiler (Ger)
Schiffweiler, Germany, 4 April 2017
Final results Skate Opening, Schiffweile
Adobe Acrobat Document 228.8 KB

Results CSS Olomouc (Cze) :

 

Battel Men : Herman Viktor (Svk)

Battle Women : Horvath Anna (Hun)

Classic Mixed : Motyka Kamil (Pol)

Free Jump Mixed : Brezník Pavel (Svk)

Results CSS Olomouc (Cze)
Olomouc, Czech Republic, 2 April 2017
Final results CSS Olomouc, Olomouc, Czec
Adobe Acrobat Document 121.4 KB

Results Freestyle Cup Vladimir (Rus) :

 

Battel Men : Timchenko Sergey (Rus)

Battle Women : Zapuskalova Nadezhda (Rus)

Classic Men : Kozlov Sergey (Rus)

Classic Women : Pervenenok Oksana (Rus)

Speed Men : Shirobokov Denis (Rus)

Speed Women : Lysenko Kristina (Rus)

Slides Men : Demidov Vladimir (Rus)

Slides Women : Fokina Olga (Rus)

Free Jump Men : Smirnov Mikhail (Rus)

Free Jump Women : Petrova Anna (Rus)

Results Freestyle Cup Vladimir (Rus)
Vladimir, Russia, 1 - 2 April 2017
Final Results Freestyle Cup Vladimir, Vl
Adobe Acrobat Document 325.2 KB

Results Lyon Roller Slalom Contest (Fra) :

 

Speed Mixed : Guillou Hervé (Fra)

Classic Mixed : Guillou Hervé (Fra)

Battle Mixed : Guillou Hervé (Fra)

Free Jump Men : Mallis Karim (Fra)

Results Lyon Roller Slalom Contest (Fra)
Lyon, France, 1 - 2 April 2017
Final results Lyon Roller Slalom Contest
Adobe Acrobat Document 117.9 KB

MARCH 2017

Results Spring BlueBear 2017 (Pol) :

 

Battle Men : Jarzynka Szymon (Pol)

Battle Women : Kozlowska Maja (Pol)

Speed Men : Maczynski Jakub (Pol)

Speed Women : Kozlowska Maja (Pol)

Results Spring BlueBear 2017 (Pol)
Kętrzyn, Poland, 26 March 2017
Final Results Spring BlueBear 2017, Kętr
Adobe Acrobat Document 117.9 KB

Results Acro Foly's (Fra) :

 

Speed Mixed : Nunes Leonardo Jean Louis (Fra)

Classic Mixed : Griveau Nicolas (Fra)

Battle Mixed : Griveau Nicolas (Fra)

Results Acro Foly's (Fra)
Chartres, France, 26 March 2017
Final Results Acro Foly's, Chartres, Fra
Adobe Acrobat Document 120.1 KB

Results Acrocéan (Fra) :

 

Battel Men : Lebois Romain (Fra)

Battle Women : Granjon Zoe (Fra)

Classic Men : Lebois Romain (Fra)

Classic Women : Granjon Zoe (Fra)

Speed Men : Moreno Benjamin (Fra)

Speed Women : Granjon Zoe (Fra)

Slides Mixed : Nicolao Ambroise (Fra)

Free Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Free Jump Women : Daries Auriane (Fra)

Results Acrocéan (Fra)
Pornichet, France, 25 - 26 March 2017
Final Results Acrocéan, Pornichet, Franc
Adobe Acrobat Document 148.0 KB

Results Carhaix Poher Roller Style (Fra) :

 

Battle Men : Argento Jose (Fra)

Battle Women : Hernandez Laurine (Fra)

Speed Men : Penlan Hugo (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

Results Carhaix Poher Roller Style (Fra)
Carhaix, France, 19 March 2017
Final Ranking Carhaix Poher Roller Style
Adobe Acrobat Document 56.6 KB

Results Yamakasi (Fra) :

 

Classic Men : Martin Baptiste (Fra)

Classic Women : Gauteron Audrey (Fra)

Speed Mixed : Martineau Lucille (Fra)

Results Yamakasi (Fra)
Bressuire, France, 12 March 2017
Final Results Yamakasi, Bressuire, Franc
Adobe Acrobat Document 482.0 KB
Results Classic Yamakasi (Fra)
Bressuire, France, 12 March 2017
Final Results Classic Yamakasi, Bressuir
Adobe Acrobat Document 421.3 KB

Results Freestyle Skating Competition Bekasi Open (Ina) :

 

Classic Men : Michael Handy Yonathan (Ina)

Classic Women : Dhiyaa Thifaal Tiffani (Ina)

Speed Men : Muhammad Penta Arif (Ina)

Speed Women : Dini Layang Sari (Ina)

Pair Slalom : Ghufran Martianza/M Rifqi Rabbani (Ina)

Slides Men : Fridanu Ambia (Ina)

Slides Women : Angelicia Nawang Wulan (Ina)

Results Freestyle Skating Competition Bekasi Open (Ina)
Bekasi, Indonesia, 2 - 5 March 2017
Final Results Freestyle Skating Competit
Adobe Acrobat Document 146.8 KB

FEBRUARY 2017

Results IvRollerWinter-2017 (Rus) :

 

Classic Men : Kozlov Sergey (Rus)

Classic Women : Butymova Viktoria (Rus)

Speed Men : Karpov Dmitry (Rus)

Speed Women : Silina Olga (Rus)

Slides Men : Mosolov Anton (Rus)

Slides Women : Butymova Viktoria (Rus)

Free Jump Men : Smirnov Mikhail (Rus)

Free Jump Women : Bokareva Varvara (Rus)

Results IvRollerWinter-2017 (Rus)
Ivanovo, Russia, 25-26 February 2017
Final Results IvRollerWinter-2017, Ivano
Adobe Acrobat Document 294.4 KB

Results Octopus 5 (Fra) :

 

Battle Men : Le Gac Gaetan (Fra)

Battle Women : Hernandez Laurine (Fra)

Speed Men : Cavelier Thomas (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

 

Results Octopus 5 (Fra)
Brest, France, 12 February 2017
Final Results Octopus 5, Brest, France.p
Adobe Acrobat Document 417.0 KB

Results Winter Wheels Games (Fra) :

 

Battle Men : Deniaud Ethan (Fra)

Battle Women : Loutrein Oceane (Fra)

Free Jump Men : Briex Oscar (Fra)

Free Jump Women : Lopes Christina (Fra)

Results Winter Wheels Games (Fra)
St Médard en Jalles, France, 11 - 12 February 2017
Final Results Winter wheels games, St Mé
Adobe Acrobat Document 620.1 KB

JANUARY 2017

Results Challenge Breizh Roller Freestyle (Fra) :

 

Battle Men : Le Gac Gaetan (Fra)

Battle Women : Berrekama Assia (Fra)

Speed Men : Cavelier Thomas (Fra)

Speed Women : Grall Justine (Fra)

Results Challenge Breizh Roller Freestyle (Fra)
Lesneven, France, 29 January 2017
Final Results Challenge Breizh Roller Fr
Adobe Acrobat Document 128.6 KB

Results Copa Freestyle Slalom Ecuador 2017 (Ecu) :

 

Battle Mixed : Salazar Jorge (Ecu)

Speed Mixed : Limon Sebastian (Per)

Slides Mixed : Salazar Jorge (Ecu)

Free Jump Mixed : Limon Sebastian (Per)

Results Copa Freestyle Slalom Ecuador 2017 (Ecu)
Quito, Ecuador, 28 January 2017
Final Results Copa Freestyle Slalom Ecua
Adobe Acrobat Document 115.7 KB

Results Coupe freestyle Atlantique (Fra) :

 

Speed Men : Menet-Chao Paul (Fra)

Speed Women : Poussier Maelie (Fra)

Free Jump Men : Douillard Theo (Fra)

Free Jump Women : Belin Mathilde (Fra)

Results Coupe freestyle Atlantique (Fra)
Pornichet, France, 29 January 2017
Final Results Coupe freestyle Atlantique
Adobe Acrobat Document 130.5 KB

Results Wheel in Tours (Fra) :

 

Battle Men : Lebois Romain (Fra)

Battle Women : Granjon Zoe (Fra)

Speed Men : Fort Jimmy (Fra)

Speed Women : Granjon Lily (Fra)

Classic Men : Lebois Romain (Fra)

Classic Women : Granjon Zoe (Fra)

Slides Mixed : Ferradou Raphael (Fra)

Free Jump Men : Rataud Thomas (Fra)

Free Jump Women : Daries Auriane (Fra)

Results Wheel in Tours (Fra)
Tours, France, 21 - 22 January 2017
Final Results Wheel in Tours News, Tours
Adobe Acrobat Document 138.8 KB
Results Classic Wheel in Tours (Fra)
Tours, France, 21 - 22 January 2017
Final Results Classic Wheel in Tours New
Adobe Acrobat Document 123.4 KB